STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

ABYDOS

Abydos to nazwa, jaką nadali Grecy starożytnemu miastu Thinis, kolebce najstarszych dynastii faraonów i kultu Ozyrysa. to właśnie tutaj legenda Ozyrysa zyskała swą najpełniejszą realizację zarówno pod względem architektonicznym, jak też religijnym. Był tu bowiem najważniejszy cel pielgrzymek wszystkich Egipcjan, którzy przynajmniej raz w życiu musieli odwiedzić świątynię.

Sama świątynia była darem dla Ozyrysa, wzniesionym przez faraona Seti I. Była to najbardziej ozdobiona świątynia w Egipcie i świadczyła o mocnych podstawach kultu Ozyrysa w tym miejscu.

       

 Wewnętrzna sala hypostylowa ozdobiona jest przepięknymi reliefami, przedstawiającymi faraona jako głównego kapłana świątyni. Jeszcze wspanialsze reliefy oglądać można w sanktuariach, których jest tu aż siedem. Poświęcone były one kolejno: Ozyrysowi, Horusowi, Ptahowi, Izydzie, Amon-Ra, Re-Chachte i Seti I.

                     

Najpiękniejsze i najczęściej odwiedzane jest sanktuarium Ozyrysa. Na jego ścianach znajdują się przedstawianie mitologicznej historii tego boga i jego konfliktu z bratem. Zgodnie z legendą, bóg Seth zabił swojego brata Ozyrysa i porąbał jego ciało na kawałki, rozrzucając je po całym Egipcie. Jego żona - Izyda odnalazła wszystkie części ukochanego, z wyjątkiem penisa, złożyła je, zabalsamowała i owinęła bandażami. Siłą swej miłości przywróciła go do życia. Następnie zamieniła się w ptaka i poczęła w magiczny sposób ich syna - Horusa, który, gdy dorósł, pomścił krzywdę ojca. Prawda, że piękna historia?

           

Z sali hypostylowej przez portal wchodzimy do sali ze słynną Listą Królów, na której ścianach umieszczono kartusze wszystkich władców Egiptu - od legendarnego Menesa aż do budowniczego świątyni w Abydos - Seti I. Jest to do dziś bezcenne źródło wiedzy, wykorzystywane przez historyków i archeologów.

 

Dalej kolejna sala - na jej ścianach znaleźć można historię przygotowywania młodego Ramzesa II do objęcia tronu przez jego ojca - Seti I. I tak np. przedstawiono trening fizyczny - próbę okiełznania byka, oraz trening zręcznościowy - podczas polowania na kaczki. w próbacz tych nad młodym faraonem cały czas czuwa jego opiekuńczy ojciec.

       

Na tyłach świątyni, skąpana w rażącym słońcu, znajduje się niewielka sadzawka. To Ozyrejon - miejsce, gdzie ukryta była głowa boga Ozyrysa i gdzie potem spoczęła jego mumia. Tu również podobno znajdowała się pierwsze miejsce pochówku Seti I, zanim przeniesiono jego mumię do Doliny Królów.

 

Spacerując po tym magicznym miejscu, nie sposób nie zauważyć licznych śladów dewastacji. Nie jest to niestety działanie czasu, a efekt świadomych działań koptów, którzy osiedlili się tu w 352 r. Stąd charakterystycznie okopcony sufit i poskuwane wizerunki ludzkiego ciała. Na szczęście nie zdołali zniszczyć wszystkiego.