STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

GIZA

Giza jest współczesną nazwą wielkiej kairskiej nekropolii starożytnej. Zajmuje ona rozległy płaskowyż, na którym rozmieszczone są Sfinks i trzy Wielkie Piramidy - symbol Egiptu.

W Gizie nie można pozostać obojętnym - ukazuje się tu jeden z najpiękniejszych widoków stworzonych ludzką ręką. Jest to jedyny zachowany do dziś jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Tym dziwniejszy jest fakt, iż nadal jest nie do końca zbadany.

  

Najstarszym i największym obiektem jest oczywiście Wielka Piramida Cheopsa, zbudowana z ok. 2,3 mln. bloków skalnych, z których każdy waży od 2,5 do 15 ton. Kiedyś okrywała ją okładzina z polerowanego wapienia, niestety nie zachowała się do dzisiejszych czasów.  Można zwiedzać jej wnętrze, ale kolejki są gigantyczne, nawet poza sezonem. Jeśli jednak komuś uda się tam dostać, to będzie miał okazję zobaczyć słynną Wielką Galerię, która prowadzi do komory królewskiej, w której znajduje się sarkofag faraona.

     

Przed Piramidą Cheopsa wybudowano Muzeum Barki Solarnej, w której eksponowana jest znaleziona w niemal idealnym stanie barka, którą miała podróżować w zaświaty dusza faraona.

   

Najlepiej w całym kompleksie zachowała się piramida Chefrena, syna Cheopsa. Wydaje się nawet wyższa, ale to złudzenie, gdyż stoi na wzniesieniu. Zachowała się na niej jeszcze częściowo granitowa okładzina przy wierzchołku. Wewnątrz piramidy znajdują się dwie pozbawione zdobień komory; w jednej z nich znajduje się kamienny sarkofag. Weszliśmy do środka - niezapomniane przeżycie: ciasno, duszno, parno i jeszcze świadomość ciężaru nad głową... Ale absolutnie nie żałuję!

     

    

Trzecia, najmniejsza z Wielkich Piramid, zbudowana została dla faraona Mykerinosa. Wewnątrz spoczywał kiedyś wspaniały, zdobiony sarkofag, ale zatonął na pokładzie statku transportowego, gdzieś u wybrzeży Portugalii. Piramidzie Mykerinosa towarzyszą trzy jeszcze mniejsze budowle, zwane Piramidami Królowych.

Kiedy już napatrzyliśmy się na potęgę Piramid, rozejrzeliśmy się wśród stoisk z pamiątkami. Był to mój pierwszy kontakt z nachalnym sposobem sprzedaży, stosowanym przez Egipcjan. Dość powiedzieć, że uciekłam?...

 

Następnie udaliśmy się na zwiedzanie świątyni dolnej, której strzeże legendarny Sfinks. Przeszliśmy przez doskonale zrekonstruowaną kolumnadę i po chwili stanęliśmy oko w oko z fantastycznym tworem rąk ludzkich. Wielki Sfinks zwany jest przez Arabów Abu Ghul, co znaczy "ojciec strachu". Jest to posąg o długości 73m., przedstawiający lwa o ludzkiej głowie (obecnie nieco uszkodzonej). Oczywiście, jak miliony turystów przed nami, "całowaliśmy" Sfinksa w nos.