STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

ŚWIĄTYNIA  HATSZEPSUT

Świątynia Hatszepsut różni się od tych, które oglądaliśmy w Dolinie Królów, nie jest bowiem ukryta, a wkomponowana w krajobraz. Projektantem budowli był kochanek królowej, Senmut, który na jej polecenie wzniósł monumentalny kompleks grobowy dla jej ojca - Totmesa I i jej samej. Grobowiec architekta znajduje się w pobliżu.

 

W czasach swojej świetności kompleks stanowił fantazyjny ogród, pełen egzotycznych roślin i kwiatów, przywiezionych z licznych wypraw wojennych. Dziś pozostały tylko ślady dawnego piękna, pieczołowicie zrekonstruowane przez polskich archeologów: trzy tarasy z kolumnadami, połączone rampami procesyjnymi, prowadzącymi do sanktuarium.

       

Na dolnym tarasie znajdowała się kiedyś największy z ogrodów. Obecnie jest to rumowisko, na którym poukładano znalezione elementy budowli.

Galerie na środkowym tarasie, za kolumnami, zostały ozdobione wspaniałymi płaskorzeźbami, ilustrującymi narodziny królowej i jej piętnastoletnie panowanie. Można tu zobaczyć np. historię wyprawy Hatszepsut do krainy Punt, skąd przywieziono drzewa mirry, heban, kość słoniową i inne bogactwa, ale również egzotyczne zwierzęta, jak np. żyrafy.

 

Po stronie południowej znajduje się kaplica poświęcona bogini Hathor, z kolumnami zwieńczonymi kapitelami, wyobrażającymi głowę bogini o krowich uszach.

W kaplicy tej znajduje się również bardzo ważna płaskorzeźba, która miała ilustrować boskie pochodzenie Hatszepsut. Na jednej części widać królową karmioną mlekiem bogini-krowy, na drugiej z kolei królowa karmi Hathor.

 

Górny taras zdobią odrestaurowane posągi, przedstawiające królową Hatszepsut.

       

Stąd przejść można do sanktuarium słońca, poświęconego bogu Amonowi-Ra. Wewnątrz odsłonięto fantastycznie kolorowe malowidła.

           

 Naszą uwagę zwróciła również budowla po lewej stronie doliny. To gigantyczna świątynia grobowa Montuhotepa I, który 500 lat przed królową Hatszepsut umieścił tu swój grobowiec. Niestety na jego zwiedzenie nie starczyło nam już czasu.