STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

ŚWIĄTYNIA  W  KARNAKU

W odległości około 3 km od świątyni w Luksorze znajduje się rozległe pole usiane zabytkami Karnaku. Starożytni Egipcjanie nazywali to miejsce "Najdoskonalszym z miejsc". Obie świątynie - w Luksorze i Karnaku - poświęcone były tebańskiej triadzie bóstw: wielkiemu Amonowi, jego żonie Mut oraz ich synowi Chonsu. Raz w roku organizowano wielkie święto Opet, kiedy to podczas wiosennych wylewów Nilu posągi rodziny Amona podróżowały łodzią do Luksoru.

Światynia w Karnaku zajmuje około 40 hektarów powierzchni i przez ponad 1500 lat była najważniejszym ośrodkiem religijnym i intelektualnym Egiptu. W przeciwieństwie do większości świątyń egipskich, powstawała ona przez wiele stuleci, kiedy to kolejni faraonowie rozbudowali ją na cztery strony świata.

Zwiedzanie tego wspaniałego kompleksu rozpoczęliśmy od słynnej Drogi Procesyjnej, którą zdobi szpaler sfinksów o głowach barana.

     

Prowadzi ona do ogromnego, ale niedokończonego Pierwszego Pylonu.

Tuż za nim znajduje się dziedziniec i świątynia Seti I, w której przechowywano święte łodzie. Po lewej stronie znajdują się trzy charakterystyczne wnęki, gdzie spoczywały posągi Trójcy Tebańskiej: Amona, Mut i Chonsu.

       

 

Dalej na prawo zobaczyliśmy piękną świątynię Ramzesa III - wojowniczego faraona, który podbił wielu pomniejszych władców, których kartusze umieszczono na ścianach jego świątyni.

Pozostałe ściany zdobią sceny ze święta Opet, w tym również ilustracja mitu o Amonie-Min. Był to podobno kaleki bóg, który zapłodnił wszystkie kobiety w czasie, gdy ich mężowie przebywali na wyprawie wojennej wraz z Ramzesem. (Wg innej wersji było to dzieło samego Ramzesa). Zwyczajowo przedstawiany jest jako kaleka bez ręki i nogi, za to z imponującym wzwodem.

 

Kolejną ciekawostką Karnaku jest kolos Ramzesa II, u stóp którego stoi jedna z jego córek-żon. Posąg ten strzeże Drugiego pylonu.

Znakiem rozpoznawczym świątyni w Karnaku jest największa na świecie zadaszona Sala Hypostylowa. na ponad 5500m kw. stoi tu 140 potężnych kolumn o głowicach w kształcie rozwiniętego papirusu. Jest to prawdziwy las gigantów, który w każdym budzi respekt. A przy okazji jest również fantastycznie zdobiona reliefami, które jeszcze zachowały ślady kolorów. Sala ta powstała za panowania Seti I i jego syna Ramzesa II.

       

Tuż za Salą Hypostylową stoją dwa potężne obeliski - Totmesa III i jego macochy Hatszepsut.

     

Sercem kompleksu świątynnego jest sanktuarium Amona, ozdobione przepięknymi scenami, przedstawiającymi składanie przez kapłanów ofiar bogom.

   

Nieco z boku znajduje się niewielki dziedziniec, a na nim święte jezioro. Nasza przewodniczka pokazała nam tutaj dwie atrakcje: czubek zwalonego obelisku z pięknymi reliefami oraz posąg świętego Skarabeusza Chepri. Wszyscy posłusznie trzy razy obeszliśmy posąg, co ma nam zapewnić spełnienie marzeń.