STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

KOM  OMBO

Pomiędzy Edfu a Asuanem leży niewielkie miasteczko Kom Ombo, w którym mieliśmy okazję zwiedzić niezwykłą świątynię, poświęconą dwóm bogom: Sobkowi - bogu-krokodylowi, oraz Horusowi Starszemu - bogu-krogulcowi.

     

Główny przedsionek w dość oryginalny sposób dzielą na pół trzy rzędy kolumn, ozdobione motywami roślinnymi. Dopiero później w głębi świątynia dzieli się na dwa odrębne sanktuaria.

     

Prawa część poświęcona była kultowi boga Sobka. Wzniesiono ją dla przebłagania boga, który przysyłał na ziemię swych okrutnych sługusów - krokodyle, by dziesiątkowały zatrzymujące się tu karawany. W tej części na jednej ze ścian znajduje się relief przedstawiający najstarszy na świecie kalendarz obejmujący 360 dni. Świadczy to o naprawdę wybitnych zdolnościach obserwacyjnych i matematycznych starożytnych Egipcjan.

     

Świątynia po lewej należała do Horusa Starszego - Haroerisa, ówczesnego boga wojny, a zarazem medycyny. W czasach starożytnych był to cel pielgrzymek tysięcy chorych, którzy szukali tu uzdrowienia. Na ścianach jednej z siedmiu kaplic znajduje się najsłynniejszy tutejszy relief, przedstawiający "oko szczęścia" oraz stanowiący dokumentację ówczesnej wiedzy lekarskiej. Egipcjanie balsamując zwłoki poznali tajniki anatomii ludzkiego ciała i byli świetnymi lekarzami. Stąd ten niezwykły katalog narzędzi chirurgicznych, w tym służących do trepanacji czaszki.

           

Kolejna ciekawostka czeka w niewielkiej bocznej kaplicy Hathor - eksponowane są tam mumie krokodyli.

Usytuowanie świątyni w zakolu Nilu sprawia, że ulega ona powolnej degradacji: fragmenty frontonu zabrała już wezbrana woda, a w części tylnej brakuje już dachu. Warto jednak zatrzymać się tu choćby na chwilę. I oczywiście zatrzymać się na moment przy wspaniałych bugenwillach.