STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

LUKSOR

Luksor, czyli starożytne Teby, był jednym z najwspanialszych miast starożytności. To właśnie o nim Homer pisze w "Iliadzie": "Teby - miasto o stu bramach". Po upadku Memfis, Teby zostały stolicą Nowego Państwa. Z tego okresu datuje się początek kultu słynnej triady Tebańskiej - Amona, Mut i Chonsu. Końcem tej złotej ery w dziejach miasta był najazd wojsk Aszur-ban-pala i następnie okres panowania dynastii Ptolemeuszy, która nie lubiła Teb. W okresie okupacji rzymskiej były tu już jedynie ruiny. Obecnie Luksor ma kolejną szansę rozwoju - ekscytujące odkrycia archeologiczne z XIX i XX wieku ściągają tu co roku miliony turystów.

Starożytne Teby rozciągały się po dwóch stronach Nilu.

Na wschodnim brzegu znajdowało się miasto żywych, ze wspaniałymi świątyniami w Karnaku i Luksorze. To właśnie tu znajdują się budowle postawione przez takie wybitne osobistości, jak Seti I, Ramzes II, Totmes III i królowa Hatszepsut.

Zachodni brzeg Nilu to królestwo umarłych. To właśnie tutaj w niedostępnej Dolinie Królów, znajdują się miejsca spoczynków egipskich faraonów, a w sąsiednich dolinach spoczywają królowe, wezyrowie i  możnowładcy. Tutaj również zobaczyliśmy pozostałości świątyni Amenhotepa III - słynne Kolosy Memnona, oraz świątynię królowej Hatszepsut w Deir al-Bahari.

Dzisiaj oba brzegi Luksoru łączy most na południu miasta i przeprawa promowa w centrum. Najbardziej gwarną częścią miasta jest bulwar  Corniche, przy którym stoją taksówki i powozy, zwane tu caleche. Właśnie tu znajdują się również chętnie odwiedzane przez turystów Muzeum Starożytności i Muzeum Mumii. Jest to również najprostsza droga na suk - arabski targ, gdzie można kupić interesujące pamiątki.