STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

ŚWIĄTYNIA W LUKSORZE

Świątynia w Luksorze poświęcona była słynnej tebańskiej triadzie bóstw: Amonowi, Mut i Chonsu. Jej pierwszym budowniczym był Amenhotep I, a potem jego dzieło kontynuowali inni, m.in. Tutanhamon, Horemheb, Ramzes II i Aleksander Wielki.

 

Po upadku Teb, świątynia została zapomniana, zasypana przez piaski, na których z biegiem czasu rozrosło się miasteczko Luksor. Z ziemi wystawały wówczas jedynie fragmenty kolosów Ramzesa i wierzchołki obelisków. Kiedy rozpoczęto prace wykopaliskowe, przesiedlono mieszkańców i przeniesiono ich domy, pozostawiając jedynie meczet al-Hadżadża - w którym spoczywa patron Luksoru - Yusuf Abu al-Haggaga. Obecnie jest on połączony z dachem dawnej  Sali Hypostylowej i robi niesamowite wrażenie.

Amon z Luksoru był bogiem płodności, dlatego jego świątynia nazywana była "haremem południowym". To właśnie tu miała mieszkać jego boska małżonka Mut, wraz ze swym synem Chonsu. Posąg Amona pozostawał w Karnaku, ale raz do roku, podczas święta Opet, wyruszał złotą łodzią, by połączyć się z żoną.

Procesja z okazji święta Opet poruszała się z Karnaku do Luksoru szeroką drogą, ozdobioną setkami kamiennych sfinksów o baranich głowach. Droga ta zwana jest Aleją Sfinksów. Do dzisiejszego dnia nie jest ona jeszcze całkowicie odkopana i ciągle trwają prace, mające na celu przywrócenie jej dawnej świetności.

 

Aleja Sfinksów prowadzi do Pierwszego Pylonu, którego strzegą cztery kolosy Ramzesa II. Pomiędzy nimi stały kiedyś dwa obeliski, ale dziś pozostał tylko jeden - drugi wywieziono do Paryża. Pierwszy pylon na rozkaz Ramzesa ozdobiono scenami ilustrującymi słynne zwycięstwo w bitwie pod Kadesz.

         

Przeszliśmy przez szerokie wrota w pylonie i znaleźliśmy się na ogromnym dziedzińcu perystylowym Ramzesa II. Otaczają go dwa rzędy kolumn z głowicami w kształcie papirusów i gigantyczne posągi Ramzesa w pozie kroczącej i siedzącego na tronie.

       

Znajduje się tu również symbol zjednoczenia Górnego i Dolnego Egiptu.

 

Po prawej stronie zobaczyliśmy sanktuarium, w którym przechowywano barkę bogów. Mieszczą się tu trzy kaplice, poświęcone Amonowi-Ra, Mut i Chonsu.

Tuż za drugim pylonem, znacznie bardziej zniszczonym, ciągnie się kolumnada Amenhotepa III, z pięknymi kolumnami o głowicach w kształcie papirusów. Na ścianach kolumnady znajdują się piękne reliefy, ilustrujące przebieg święta Opet.

   

W ten sposób dotarliśmy na Wielki Dziedziniec Amenhotepa III, który prowadzi do wewnętrznego sanktuarium barki Amona. Dziedziniec ten jest również  otoczony portykiem z podwójnego rzędu kolumn z głowicami w kształcie zamkniętego kwiatu papirusa. To naprawdę niezapomniany widok, zwłaszcza, że kolumny zachowały się niemal w idealnym stanie.