STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

MUZEUM   EGIPSKIE

Muzeum Egipskie w Kairze otwarto w 1902 roku z inicjatywy francuskiego egiptologa Mariette'a Paszy. Mieści największą na świecie kolekcję zabytków z czasów starożytnego Egiptu. Niestety budynek okazał się za mały na tak ogromne zbiory, więc eksponaty są stłoczone, zakurzone i często nieoświetlone - jak większość zabytków egipskich. Trzeba się dobrze rozglądać, żeby nie przegapić jakiejś perełki. Ja w każdym razie znalazłam ich wiele w czasie wolnym. Ale do rzeczy...

     

Tuż przed drzwiami wejściowymi do Muzeum znajduje się pełna uroku płytka sadzawka, w której rosną święte rośliny - lotos i papirus - symbole Górnego i Dolnego Egiptu. Te same symbole trzymają również dwa posągi, strzegące drzwi.

       

Jak się przekonałam sama, warto przespacerować się po ogrodzie przed Muzeum - znaleźć tu można piękne posągi, których nie dotyczy zakaz fotografowania.

   

Samo Muzeum mieści dużą bibliotekę, pełną cennych woluminów, oraz sto sal wystawienniczych, rozlokowanych na dwóch piętrach.

W salach na parterze kolekcja prezentowana jest chronologicznie - zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Do najsłynniejszych eksponatów należą: Paleta Narmera, upamiętniająca zjednoczenie Dolnego i Górnego Egiptu, posągi faraonów Dżosera i Chefrena, skryby, drewniany posąg szejaka al-Balada oraz wzruszająca scena rodzinna karła Seneba. Na osobną wzmiankę zasługuje sala, w której zgromadzono zabytki z okresu panowania faraona Amenhotepa IV - Echnatona; a to ze względu na odmienność przedstawień postaci ludzkich - dziwnie zdeformowanych.

Natomiast w salach na piętrze znaleziska pogrupowano tematycznie. Najbogatszą kolekcję stanowią znaleziska z grobowca Tutanchamona - zięcia Echnatona. Znaleźć tu można kompletną "wyprawkę" dla duszy młodego faraona: fantastyczne meble, figury, biżuterię i militaria. Nie można pominąć również fantastycznej złotej maski faraona oraz przepięknych sarkofagów, w których spoczywała jego mumia.

Ale skarbiec Tutenchamona to nie wszystko - każda z licznych sal odkrywa kolejne fascynujące tajemnice. Mnie osobiście zachwyciły ekspozycje przedmiotów codziennego użytku - bardzo dużo mówią o życiu Starożytnych. Nie można również pominąć mumii. Te ludzkie znajdują się w osobnej sali, do której wstęp jest dodatkowo płatny, ale warto zobaczyć choć te zwierzęce.

Bardzo miłym akcentem w czasie naszego zwiedzania była duża wystawa tematyczna, poświęcona udziałowi polskich archeologów w odkrywaniu skarbów Egiptu na licznych wykopaliskach. Naprawdę mamy się czym pochwalić!!!