STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

NIEDOKOŃCZONY  OBELISK

Na prawym brzegu Nilu w okolicy Asuan znajdują się prastare kamieniołomy, z których pozyskiwano granit, między innymi do budowy świątyń, które zwiedzaliśmy. Ciągną się na odcinku ponad 6 km, ale najciekawsza ich część znajduje się niedaleko na południe. To Niedokończony Obelisk.

Gdyby udało się go dokończyć, miałby 41 metrów długości i ważyłby ok. 1200 ton. Był on przeznaczony dla królowej Hatszepsut, ale podczas obróbki zauważono rysę w kamieniu i dlatego nigdy nie zabrano go z wyrobiska.

   

Stanowi on cenne źródło informacji o starożytnych technikach kamieniarskich. Widać tu dokładnie, w jaki sposób pozyskiwali Egipcjanie budulec do swych świątyń - nie mieli przecież naszych technologii. Najpierw rozpalali na skale ogniska i zalewali je wodą, co powodowało pękanie skały. Odłamki usuwali i czynność powtarzali, aż odsłonili jednorodną macierz, która już się nie kruszyła. Następnie wykuwali niewielkimi rowkami kształt, który chcieli uzyskać, i umieszczali w nich drewniane kliny. Potem wystarczyło tylko polać kołki wodą, co powodowało ich pęcznienie i rozsadzało skałę w zamierzony sposób. Proste, prawda?