STRONA GŁÓWNA

punktor    MOJA WYPRAWA

Przelot z Krakowa do Hurgady

Hurgada

Nurkowanie w Morzu Czerwonym

Snurckling - nurkowanie powierzchniowe

Safari na Saharze

Kair - stolica Egiptu

Muzeum Starożytności w Kairze

Giza i potęga piramid

Sakkara i piramida Dżosera

Abydos i świątynia Seti I

Luksor, czyli starożytne Teby

Dolina Królów

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari

Kolosy Memnona

Świątynia w Luksorze

Świątynia w Karnaku

Edfu

Kom Ombo

Asuan

Rejs do wioski nubijskiej

Mauzoleum Agi Khana

Abu Simbel i świątynie Ramzesa II i Nefertari

Wielka Tama Asuańska

Pomnik przyjaźni egipsko-radzieckiej

Świątynia Izydy z File

Kamieniołomy i Niedokończony Obelisk

punktor    KONTAKT

 

SAKKARA

W pobliżu starożytnego miasta Memfis - pierwszej stolicy Zjednoczonego Egiptu, znajduje się jeden z najbardziej znanych kompleksów grobowych w całym kraju - Sakkara. Niewiele pozostało z potęgo Memfis, ale pomniki grobowe dawnych władców lepiej przetrwały próbę czasu.

Weszliśmy na teren nekropolii.

Najpierw przeszliśmy krytą kolumnadą - Hypostylem. W dawnych czasach pomiędzy kolumnami stały posągi  bóstw egipskich. Odbywał się tutaj bardzo ważny ceremoniał - Heb Set - święto odrodzenia i odnowienia władzy królewskiej, będące rytualnym powtórzeniem narodzin i intronizacji faraona. Zazwyczaj obchodzone było po trzydziestu latach panowania i następnie powtarzane co kilka lat. Ceremonie święta sed, które miały przywrócić władcy osłabioną witalność, odbywały się w specjalnie wzniesionym kompleksie budowli, w obecności zgromadzonych posągów bóstw z całego kraju, kapłanów i dostojników państwa. Obejmowały m.in. składanie ofiar bogom, procesje z lektyką, intronizację króla, zasiadającego w kaplicy z atrybutami władzy nad Górnym i Dolnym Egiptem, hołd dostojników i ofiarowanie symboli boskiego statusu, oraz bieg króla z różnymi przedmiotami między symbolicznymi punktami granicznymi ziemi i nieba, co zapewniało mu władzę nad obiema tymi sferami.

     

Hypostyl doprowadził nas na Wielki Dziedziniec, na którym dawniej faraon udowadniał, że posiada wystarczająco dużo sił witalnych, by władać krajem. Symbolicznym sprawdzianem miało być okrążenie dziedzińca biegiem, w pełnym rynsztunku (w późniejszych czasach wystarczyła runda rydwanem). Za namową naszej przewodniczki, również i nasi Panowie odbyli ten ceremoniał, udowadniając, jacy to są wspaniali i pełni sił witalnych.

Nad całym kompleksem w Sakkarze góruje wielka piramida Dżosera. Jest to pierwsza na świecie piramida grobowa. Jej zleceniodawcą był faraon Dżoser, natomiast projektantem i wykonawcą - architekt Imhotep. Należy docenić innowacyjność myśli Imhotepa - to on jako pierwszy wybudował grobowiec złożony z kilku kamiennych mastab, ułożonych jedna na drugiej.

   

Obok piramidy Dżosera znajduje się o wiele mniejsza i bardziej zniszczona piramida Unasa, znana głównie z tego, że to właśnie w jej wnętrzu odkryto większą część tzw. Tekstów Piramid - zbioru zaklęć magiczno-religijnych, które miały zapewnić spokój duszy faraona.

Moją uwagę przyciągnęły również ruiny tzw. Domu Południowego. Do dziś zachowały się jedynie dwie żłobione kolumny, przypominające nieco doryckie z Grecji. Podtrzymują one belkę z pięknym fryzem Chekerna, przedstawiającym tzw. święte węzły

 

Zostało nam jeszcze trochę czasu do odjazdu konwoju, więc poświęciliśmy go na obejrzenie kilku mastab. Są to grobowce notabli, budowane w taki sposób, by przypominały domy, w których mieszkali za życia. Niektóre z nich są ozdobione fantastycznymi reliefami i hieroglifami.